Jedną z głównych funkcji instytucji bankowych jest udzielanie pożyczek. To bezsprzeczna pomoc dla osób wymagających wsparcia finansowego. Jednak przed podpisaniem umowy potencjalny klient musi poznać najważniejsze atuty i defekty, jakie mogą posiadać kredyty. Tylko pełna wiedza pozwoli na podjęcie odpowiedniej decyzji.

Jeśli chodzi o pozytywy – przede wszystkim kredyty pozwalają na wydostanie się z kłopotów finansowych oraz zrealizowanie pożądanych przez potencjalnego klienta inwestycji, które bez gotówki bankowej byłyby wykluczone. Co więcej, firmy zajmujące się działalnością pożyczkową starają się dopasować do różnych warunków i oczekiwań swoich klientów i na bieżąco wychodzą z nowymi propozycjami kredytowania. Poza kredytami służą również pomocą doradców kredytowych, którzy przedstawią potencjalnemu kredytobiorcy najbardziej korzystne wyjścia oraz wspomogą przy tworzeniu biznesplanu. Niekiedy nawet instytucja kredytowa zapewnia bezpłatną współpracę z radcą prawnym.

zmartwienia

Ale kredyty to również kilka istotnych minusów. Jedne z najważniejszych to trudne do przejścia wymogi formalne. Nawet, jeśli petent dostarczy wszystkie potrzebne poświadczenia i przejdzie przez kontrolę w Biurze Informacji Kredytowej, to proces wydawania decyzji jest bardzo długi i skomplikowany. Poza tym każdy kredyt to zmniejszenie zdolności kredytowej i stałe obciążenie, z którym trzeba się liczyć myśląc nad zaciągnięciem pieniędzy. Trzeba być przygotowanym na comiesięczne raty, które muszą być spłacane terminowo. Inaczej można mieć problemy. Potencjalny kredytobiorca musi także zdawać sobie sprawę z możliwości ciągłego wzrostu oprocentowania. A gdy wzrośnie oprocentowanie, wyższe będą również raty. Zmieniać się może również wysokość opłat oraz prowizji uiszczanych pożyczkodawcy.
Znajomość plusów i minusów pozwoli każdemu potencjalnemu klientowi podjąć racjonalną decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *