Wraz z pojawieniem się na rynku finansowym ofert pożyczek pozabankowych, ci którzy nie mogli pozwolić sobie na kredyt w banku, zaczęli korzystać z usług firm pożyczkowych. Początkowo w świecie chwilówek panowała większa samowola niż obecnie. Dotyczy zarówno ustalania kosztów obsługi zobowiązań finansowych jak i warunków ich przyznawania. Niektóre instytucje nie weryfikowały zdolności do spłaty pożyczek przez swoich klientów, a oni z uwagi na wysokie ceny chwilówek, zwykle nie mieli możliwości ich uregulowania na czas, przed to naliczano karne odsetki. Tego rodzaju działania kończyły się często postępowaniem egzekucyjnym, a w konsekwencji obecnością w życiu wielu osób komornika. Dziś takie sytuacje zdarzają się sporadycznie. Po pierwsze firmy udzielające chwilówek muszą postępować zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, w której mowa o konieczności badania zdolności kredytowej konsumentów. Po drugie nie mogą dowolnie ustalać kosztów obsługi swoich produktów, nie mogą one przekroczyć narzuconego przez ustawę antylichwiarską limitu. Czy zatem skończyła się era pożyczek bez zdolności kredytowej?

Kobieta w biurze pracuje przy komputerze
Zdolność kredytowa jest konieczna do uzyskania odpowiedniej oceny kredytowej

Badanie zdolności kredytowej przez firmy pożyczkowe

Zdolność kredytowa jest możliwością do spłaty zobowiązania finansowego wraz z kosztami jego obsługi zgodnie z wyznaczonym terminem. Jest to czynnik niejednokrotnie decydujący o przyznaniu kredytu lub pożyczki. Analizowana jest głównie na podstawie:

  • wysokości oraz źródła dochodów potencjalnego klienta
  • historii kredytowej
  • posiadaniu przez konsumenta innych zobowiązań finansowych do uregulowania

Niejednokrotnie instytucje finansowe, zwłaszcza banki, biorą pod uwagę wiek kredytobiorcy, liczbę członków w gospodarstwie domowym czy jego wykształcenie. Znaczenie ma także posiadanie zabezpieczania w postaci nieruchomości czy innych dóbr. By potwierdzić zdolność kredytową banki wymagają od swoich potencjalnych klientów szeregu dokumentu w tym zaświadczenia o dochodach. Nie jest to jednak warunek konieczny do spełnienia w firmach spoza sektora bankowego.

Pożyczki bez zaświadczeń o dochodach

Instytucje pozabankowe mogą zaproponować konsumentom szybkie pożyczki bez formalności czyli chwilówki na dowód. Do ubiegania się o nie niezbędne jest jedynie wypełnienie formularza rejestracyjnego. Na podstawie danego wniosku podejmowana jest decyzja o przyznaniu gotówki. Z drugiej strony bez zaświadczeń o dochodach nie oznacza bez zdolności kredytowej. Ustawa o kredycie konsumenckim nakazuje weryfikowanie zdolności do spłaty zobowiązania, co czynią również pozabankowi pożyczkodawcy. Zatem kredyt bez zdolności kredytowej nie jest świadczony przez popularne instytucje promujące krótkoterminowe pożyczki. Ułatwieniem jest aplikowanie o nie bez konieczności wychodzenia z domu oraz możliwością uzyskania środku finansowych w ciągu kilkunasta minut od akceptacji wniosku, lecz bez możliwości spłaty na czas danej pożyczki, decyzja o jej udzieleniu jest zwykle negatywna.