Samochód to coś, bez czego wielu z nas nie wyobraża sobie życia. Dzięki niemu można bezpiecznie i szybko przemieścić się z punktu A do B. Podobnie jest również w przypadku firmowego zastosowania auta, choć tutaj można by wymienić jeszcze kilka kluczowych zalet.

Po co samochód w firmie?

Mężczyzna kieruje jeepem
Samochód w firmie jest często podstawowym narzędziem pracy

Oprócz oczywistej, wspomnianej we wstępie możliwości sprawnego poruszania się, w firmie samochód pełnić może jeszcze wiele innych zadań, zależnie od tego rodzaju firmy. Pomińmy takie banały jak funkcja transportowa w firmie logistycznej. Ale samo przewożenie pracowników, czy towarów (narzędzi) może już być ciekawym przykładem.
Odpowiednio oznaczony (oklejony) samochód może być również znakomitą reklamą. Wystarczy tylko dobrze rozplanować całość pod względem graficznym i mamy niemalże darmową reklamę przez 24 godziny na dobę (niezależnie czy samochód jedzie czy jest zaparkowany). W końcu nie zapominajmy też o reprezentatywnej funkcji samochodu. Oczywiście nie chodzi tu o stare ciężarówki, ale o eleganckie samochody osobowe. Chyba każdy z Was przyzna, że znacznie bardziej profesjonalnie wygląda człowiek wysiadający z Audi niż z autobusu.

Sposoby sfinalizowania auta

Dobrze, skoro udowodniliśmy sobie, że samochód jest bardzo przydatnym narzędziem, spójrzmy na to, w jaki sposób można go sfinalizować. Oczywiście najprostszym sposobem będzie kupno za gotówkę, ale wiadomo- nie zawsze odpowiednią jej ilością się dysponuje. Pozostają dwa wyjścia: kredyt oraz leasing. Obie drogi dzielą się na kolejne i (spokojnie!) nie mam zamiaru ich dokładnie opisywać. Zajęłoby to zbyt wiele czasu, a Wy pewnie nieźle byście się zanudzili. Postaram się tylko w kilku słowach przedstawić różnice.

Kredyt

Mamy do wyboru standardowy kredyt gotówkowy oraz kredyt na samochód. Zdecydowanie odradzam pierwszą opcję, skoro jest rozwiązanie dedykowane, to po co korzystać z ogólnego? Może oprocentowanie wygląda czasem nieco korzystniej, ale ilość formalności i łatwość otrzymania zdecydowanie przemawiają za dedykowanym kredytem na samochód.

Leasing

Wyróżniamy dwa rodzaje: pośredni i bezpośredni. Różnią się one tym, czy na końcu chcemy wykupić auto czy nie. Leasing jest bardzo korzystną opcją (dostępną tylko dla firm), ponieważ raty leasingowe można wrzucać w koszty. Na ogół też łatwiej dostać auto w leasing niż na kredyt. Niestety trzeba liczyć się w tym przypadku z koniecznością wkładu własnego (chociaż niekoniecznie musi być on duży).

Samochód w firmie to samo dobro, pamiętajmy jednak, żeby nie brać sobie na barki zbyt dużego ciężaru. Kupno to jedno, ale auto trzeba jeszcze utrzymać, co dla raczkujących firm często bywa dużym problemem.